Hamilelik ve doğum

Memorial Hastanesi’nden Jinekolog Dr. Figen Taşer, hamilelik ve doğum konusunda şunları söylüyor…

Gebelik son adet kanamasının ilk gününden itibaren 40 hafta sürer ve 12 haftalık üç periyoda ayrılır. Bu periyotlara trimester denir. Her trimesterde karşılaşılacak problemler farklıdır.

İlk üç aylık dönemde; yorgunluk, bulantı, kusma, sık idrar çıkma, göğüslerde hassasiyet ve büyüme, baş ağrısı, uyuma isteği, adet olacakmış gibi kasık ağrısı gelişir. Bu belirtiler gebeliği sürdürmek için artmış olan hormonların etkisi ile gelişir.

İkinci üç ayda yakınmaların çoğu azalır. Mide şikayetleri azalır ve hatta bazen tamamen geçer. Hamile bayan eski enerjisine kavuşur. 4 ve 5. ayda karın belirginleşir. Bu dönemde; sırt ağrısı, bacak krampları, mide yanmaları, ciltte, göğüs uçlarında kararma, vücuttaki benlerde artış görülebilir. Güneşten korunmak önemlidir. Kabızlık, anemi oluşabilir. İlk gebelikte 18. diğerlerinde 16. haftadan itibaren bebek hareketleri hissedilmeye başlanır. Bu dönemde iştah artar, dikkat edilmezse kilo artışı olabilir.

Üçüncü üç ayda nefes nefese kalma, mide yanması, kalçada ve bacağın arka kısmında ağrı, genital bölgede varis, hemoroid (basur), sık idrara gitme, idrar kaçırma, uykusuzluk gibi şikayetler oluşabilir. Karın bölgesinde, göğüs, kalça, bacakların üst kısımlarında özellikle hızlı kilo artışında daha fazla olmak üzere çatlaklar oluşabilir. Doğum sonrası çatlakların rengi açılır ve parlak sedefi beyaz bir renk alır. Gebeliğin bu döneminde bacaklarda varisler belirginleşir. Özellikle aile hikayesi olan bayanların hamileliklerinde ilk aylardan itibaren varis çorabı önerilir. Gebelerde uzun süre ayakta durma ve bacak bacak üzerine atarak oturma mahsurludur.

Sağlıklı bir gebelik dönemi için düzenli doktor kontrolü önem taşır. Anneye yönelik testler yanında bebek için bazı tarama testleri ve detaylı ultrasonografi yapılmaktadır. Gebelikte sadece beslenme ile gerekli demir calcium ihtiyacı karşılanamamaktadır. Doktor önerisi doğrultusunda demir, folik asit, vitamin kullanılmalıdır.

Doğum şekli bebeğin kilosu, duruşu, plasentanın yerleşimi, annenin tıbbi durumuna göre belirlenir. Normal doğum tıbbi bir engel yok ise tercih edilmelidir. Doğumda özellikle ağrı anneleri ürkütmektedir. Bugün birçok merkezde ağrısız (epidural) doğum sayesinde anneler ağrı duymadan bebeklerini doğurmaktadırlar. Doğum eylemi de üç evreden oluşur. Rahmin açılması-bebeğin doğması-plasenta(eş)nın alınması. En uzun süreç rahmin açılmasıdır. Özellikle ilk doğumda 12-16 saate kadar uzayabilir. Bu sürenin sonunda rahim tam olarak açılır ve yaklaşık bir saat içinde doğum gerçekleşir. Sonrasında 30 dakikada plasenta doğurtulur. Doğumda vajinada dikiş olabilir. Dikiş annede istenmeyen yırtıkları önlemek için yapılır. Bu bölgede zorlanma ve istenmeyen yırtıklar ileride rahim sarkması ve idrar tutamama gibi sorunlara yol açabilir. Vajina kanlanması çok iyi bir alandır ve dikişler kısa sürede iyileşir.

Gebelik- doğum ve sonrasında sizi bekleyen problemleri kolayca çözebilmek için Memorial Hastanesi hamilelik eğitim kurslarına ücretsiz katılabilir uzman hekimlerden bilgi alabilirsiniz.

Bilgi ve randevu için: 444 7 888
Memorial Hastanesi
www.memorial.com.tr

Memorial Hastanesi
Piyale Paşa Bulvarı 80270
Okmeydanı / İstanbul
Memorial Hastanesi krokisi için

Genel bilgi için:
info@memorial.com.tr
Fiyat bilgileri için:
price@memorial.com.tr

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: