22. hafta

gebelikte 22. hafta

Vücudunuz
Sırtınız çok ağrıyor! Ön tarafınızdaki yük artımı sırtınıza vuruyor. Yürüyüş biçiminiz de değişti, tabii bu da sırt kaslarınızı etkiliyor. Düz tabanlı ayakkabılar giyin, yan tarafınıza yatın ve otururken veya ayakta duruşunuza dikkat edin. Uzun süre oturacaksanız destekli bir sandalye tercih edin ve sırtınıza bir yastık koyun.

Bebeğiniz
Bebeğiniz şimdi yaklaşık 350 gram. Başından – kalçasına uzunluğu bu aşamada 19 cm. Bu hafta bebeğinizin gelişmesinde hızlı aşama kaydedeceği bir hafta.

Duygularınız
Bazı hamile kadınlar rüyalarının her zamankinden daha canlı ve yoğun olduğunu söylerler. Bunun nedeni hormonlara bağlı olarak duygularınızın yoğunlaşması. Eğer kötü rüya görüyorsanız, yatağa gergin girmemeye, akşamları baharatlı ve geç yemekler yemeyin. Eğer hala devam ediyorsa bir uzmanla konuşun.

İpuçları
Hamileliğiniz süresince bol bol sıvı almanız (en iyisi su), vücudunuza yardım eder kanınızın çoğalmasına neden olur. Yeterince sıvı alırsanız idrarınız temiz-açık renk görünür.

Advertisements

4 Comments »

 1. aysegul said

  22 haftalık hamıleyım.Vucudum susuz kaldıgı ıcın hastaneye yatmıstım sıvı takvıyesı ıcın,ve kramplar fazla gorulmeye basladı.ama suan en az gunde 2lıtre su tuketıyorum çay kahve gıbı sıvılar almıyorum kramplarım azaldı.etkısını hemen farkedıyorum.

 2. hknilknr said

  ben 22 haftalık hamile

 3. slm said

  merhaba bende 22 haftalık hamileyim ve cok şiddetli bel ağrısı ve mide yanması çekiyorum doktor ne tavsiye ettiyse uyguladım faydası olmadı çok kötüyüm sizlerin etkili çözümleriniz varsa denemeye hazırım

 4. bahar said

  slm said sabahları kalktığında bir kase çorba 1 saat sonra düzenli bir kahvaltı kahvaltı etmeden önce bir bardak su iç gün içerisinde az ve sık yemelisin ve bol sıvı tüketmelisin özellikle su baharatlı yağlı yiyeceklerden uzak dur eğer tatlı tüketiyorsan en aza düşür yani tadımlık ani hareketler yapma kalkarken otururken ve eğilirken destek al sık banyo yapmaya çalış ve banyodan sonra vucuduna bebek yağı kullanmanı tavsiye ederim yatarken muhakkak yan yatmalısın hergün bir soda içebilirsin bebeğine faydalı minereller var bunları yaparsan rahatlıyacaksın eminim

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: