6. hafta

gebelikte 6. hafta

Vücudunuz
Normale nazaran, kendinizi daha aç hissediyor olabilirsiniz. Bu gayet doğal çünkü vücudunuz birçok “ek iş” yapıyor. Tabii bu, anneannelerimizin “iki kişi için yiyorsun” demesini doğrulamaz. Sağlıklı beslenmekten vazgeçmeyin.

Bebeğiniz
Büyüyen bebeğinizin başından kalçaya uzunluğu 2 – 4 mm. oldu. Bu ölçü genellikle baştan topuğa yerine kullanılır çünkü bebeğinizin bacakları genelde kıvrılmış durur, bu da ölçümü zorlaştırır. Bebeğinizin kalp çarpıntıları 6. haftada ultrasonda görülebilir.

Duygularınız
Artık hiç endişlenmeden tanıdıklarınıza hamile olduğunuzun haberini verebilirisiniz -tabii beklediyseniz- düşük riski çok azaldı. Her tür kutlamayaya hazır olun.

İpuçları
Doğum öncesi sorularınız varsa doktorunuzu arayın ve sorun. Sorularınıza yanıt bulduğunuz zaman kendinizi daha rahat hissedersiniz.

Advertisements

2 Comments »

 1. nalan said

  merhaba,
  izmirde yaşıyorum. tüp bebek tedavisi sonucu 6 haftalık gebeyim. ancak embriyo transferi sonrasında anksiyete bozukluğu-panik atak yaşadım. anne adayının geçirdiği panik atak ve kaygı bozuklukluğu türü rahatsızlıklar bebeğin gelişimi ve sağlığını etkiler mi? bu konuda bilgi verirseniz memnun olurum.
  teşekkür ederim.

 2. esra said

  Ben geçen sene nisan ayında hamile kalmıştım ancak ilk kontrole gidişimde ve tahlillerde hiçbir problem yok iken 8 hafta kalp atışını dinlemeye gittiğimizde bebek olmadığını bebekte kromozom uyuşmazlığının olduğu söylendi ve kürtaj ile kboş kese alındı.Bir yıl sonunda şimdi yeniden gebeyim ve tam 6 hafta 1 günlük oldum ve eşimle birlikte halen korkmaktayız yeniden aynı durumu yaşarmıyız ? diye henüz doktora gidemedim sanırım yine kötü sonuçla karşılaşmaktan korkuyorum konu hakkında yardımınızı rica ederim
  teeşkkürler

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: